Sekcije
Oplemenjivanje organizama
Sekcija za oplemenjivanje organizama po broju članova i raznovrsnosti njihove aktivnosti, najveća je sekcija Društva genetičara Srbije. Članstvo sekcije čini onaj deo ukupnog članstva Društva genetičara Srbije koji se bavi genetikom i oplemenjivanjem biljaka, životinja ili mikroorganizama. Na sastnacima Sekcije biraju se Predsednik i Potpredsednik Sekcije sa četvorogodišnjem mandatom. Glavna aktivnost Sekcije je organizovanje Simpozijuma Sekcije za oplemenjivanje organizama. Rad Sekcije uključuje i druge aktivnosti koje su vezane za oplemenjivanje organizama.
Predsednici i potpredsednici
Dr Jelena Srdić
– Predsednik Sekcije 2023 –
Jelena Srdić rođena je 03. maja 1976. god u Beogradu. Diplomirala je na Poljoprivrednom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, 29. juna 2000. na Odseku za ratarstvo. Eksperimentalni deo diplomskog rada uradila je uJohnn Innes Centre, u Norwich-u, Engleska. Poslediplomske studije na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, Grupa genetika i oplemenjivanje biljaka upisala je školske 2000/01 godine. Magistarsku tezu pod naslovom „Procena genetičke srodnosti i kombinaciona sposobnost inbridovanih linija kukuruza(Zea mays L.)“, odbranila je 2005., čime je stekla zvanje magistra poljoprivrednih nauka. Na osnovu odluke Naučnog veća Instituta za kukuruz „Zemun Polje“ od 29.11.2005. izabrana je u zvanje istraživač-saradnik. Doktorsku disertaciju, iz oblasti genetike i oplemenjivanja biljaka, pod naslovom: „Genetička varijabilnost i kombinacione sposobnosti samooplodnih linija kukuruza šećerca(Zea mays L. saccharata)“, odbranila je na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 2009. godine. U naučno zvanje naučni saradnik dr Jelena Srdić izabrana je 2010. godine, naučno zvanje viši naučni saradnik stekla je 2015., a u zvanje naučni savetnik izabrana je 2020 godine.
Od marta 2001. godine zaposlena je u Institutu za kukuruz „Zemun Polje“ u Grupi za oplemenjivanje kukuruza specifičnih svojstva, gde je od 2016. godine šef Grupe. Od avgusta 2020. godine Rukovodilac je Odeljenja za oplemenjivanje Instituta za kukuruz „Zemun Polje“.
Glavna oblast interesovanja je genetika i oplemenjivanje kukuruza specifičnih svojstava, tj. kukuruza šećerca, kokičara i kukuruza belog zrna. Radi na unapređenju genetičkog potencijala kukuruza specifičnih svojstava, kao i poboljšanju kvaliteta i nutritivnih svojstava ovih tipova kukuruza koji su važni u ljudskoj ishrani.
Kao autor i koautor do sada je objavila preko 200 naučnih radova u domaćim i međunarodnim časopisima, kao i saopštenja na domaćim i međunarodnim skupovima.Autor ili koautor je 49 hibrida kukuruza, od čega 23 hibrida kukuruza šećerca, 15 hibrida kokičara, 8 hibrida belog zrna i 3 hibrida standradnog kvaliteta zrna. Član je evropskog društva selekcionera EUCARPIA, Društva Genetičara i Društva selekcionera i semenara Republike Srbije. Urednik je vrhunskog časopisa nacionalnog značaja Selekcija i Semenarstvo od 2015. godine.
Govori engleski, a služi se ruskim i nemačkim jezikom.
Dr Vuk Đorđević
– Podpredsednik Sekcije 2023 –
vuk.djordjevic@ifvcns.ns.ac.rs
Dr Vuk Đorđević je rođen 06.01.1979. godine u Novom Sadu. Diplomirao je 2002. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. Magistrirao je 2007. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, smer genetika i oplemenjivanje biljaka. Doktorsku disertaciju pod nazivom “ Biohemijska karakterizacija visokoproteinskih genotipova soje“ odbranio je 2010. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Specijalističko usavršavanje, u trajanju od 6 meseci, iz oblasti genetike, oplemenjivanja i fiziologije soje, obavio je 2008. godine na Iowa State University, IA, US. Zvanje naučnog saradnika stekao je 2011, višeg naučnog saradnika 2017, a naučnog savetnika 2022. godine.
Zaposlen je u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Institutu od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju od 2003. godine. Oblast istraživanja kojom se bavi je genetika i oplemenjivanje soje. U periodu 2018-2020. bio je rukovodilac tima oplemenjivača u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad. Od 2020. do 2022. bio je rukovodilac Departmana za genetiku i oplemenjivanje biljaka. Od 2022. godine je rukovodilac Odeljenja za leguminoze. Član je Upravnog odbora Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, od 2023. godine.
Do sada je publikovao preko 250 naučnih rezultata u vidu naučnih radova, poglavlja u monografijama, saopštenja na skupovima međunarodnog i nacionalnog značaja. Većina radova je iz naučne oblasti Genetika i oplemenjivanje biljaka. Autor je i koautor 75 sorti soje, registrovanih i realizovanih u našoj zemlji i inostranstvu. Hiršov indeks iznosi 15 (Scopus, 2023). Bio je član za ocenu, odbranu, kao i mentor više doktorskih disertacija. Organizovao je dve međunarodne konferencije posvećene leguminozama. Jedan je od osnivača međunarodnog udruženja International Legume Society ILS, a član je i brojnih naučnih i strukovnih udruženja. Do sada je učestvovao (član projektnog tima, rukovodilac radnog paketa, rukovodilac projekta) u relizaciji preko 20 projekata finansiranih od strane Republike Srbije (Ministarstva prosvete, nauke i tehiološkog razvoja, Pokrajinskog sekretarijata za nauku, Fonda za nauku), Evropske Unije (Sedmi okvirni program, Horizon 2020, Horizon Europe) i drugih međunarodnih institucija.
Član je Društva genetičara Srbije, Društva selekcionera i semenara Srbije i Centra izuzetnih vrednosti za leguminoze. Recenzent je u brojnim međunarodnim časopisima.
Orcid – 0000-0003-1186-4640
Dr Vladan Popović
– Potpredsednik Sekcije 2016 –
vladanpop79@gmail.com
Vladan Popović je rođen 22.11.1979. godine u Novoj Varoši. Školske 1999/2000 godine upisao se na Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu. Dipomski rad pod naslovom „Cilјevi i problemi gazdovanja u mešovitim šumama smrče, jele i bukve u GJ Zlatar I“ odbranio je 22.04.2005. godine i stekao zvanje diplomirani inženjera šumarstva. Poslediplomske studije, na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, upisao je školske 2005/2006 godine, na katedri Planiranje gazdovanja šumama. Magistarski rad pod nazivom „Osnov tipološkog definisanja šumskog kompleksa Rogot“ odbranio je 12.10.2009. godine na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Doktorsku disertaciju pod naslovom „Procena genetskog potencijala taksodijuma (Taxodiumdistichum (L.) Rich.) u semenskoj sastojini kod Bačke Palanke“ odbranio je 30.01.2014. godine na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Radni odnos zasnovao je 28.11.2005. godine u Drugoj tehničkoj školi u Kragujevcu, kao nastavnik stručnih predmeta grupe šumarstvo. Od 04.04.2011. godine zaposlen je u Institutu za šumarstvo u Beogradu, Odelјenje za oplemenjivanje, semenarstvo i rasadničarstvo.
Član je Društva genetičara Srbije, Udruženja šumarskih inženjera i tehničara Srbije, Naučno-strukovnog društva REFORESTA.
Urednik naučnog časopisa REFORESTA od 2015. godine.
Zvanje naučnog saradnika stekao je 2014. godine. Do sada je kao autor ili koautor objavio 65 naučnih radova.
Sastanci
Sastanak Sekcije 15. aprila 2005.godine
Sastanak Sekcije 15. aprila 2006. godine održan je u Zavodu za kukuruz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad na Rimskim šančevima. Na ovom sastanku bilo je prisutno 34 člana Sekcije.Skup je otvorio Predsednik Sekcije za oplemenjivanje organizama prof. dr Vasilije Isajev. Upoznao je prisutne o zaključcima nedavno odražanog sastanka Predsedništva Društva genetičara Srbije. Jedan od zaključaka je bio da do sredine aprila sve sekcije u okviru Društva održe svoje sastanke i da se izaberu predsednici i potpredsednici sekcija.
Skup je pozdravio prof. dr Miroslav Malešević, direktor Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad. On je posebno istakao važnost genetike i oplemenjivanja biljaka za uspešan rad Instituta kao i rezultate koji su postignuti u pogledu stvaranja NS sorti priznatih u zemlji i inostranstvu.
U radnom delu sastanka dr Borislav Kobiljski, viši naučni saradnik u Zavodu za strna žita Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, održao je predavanje na temu „Nužnost promene stava oplemenjivača o značaju i primeni molekularnih markera u modernom oplemenjivanju organizama”. U diskusiji je istaknuta važnost genetičkih markera i MAS u savremenom oplemenjivanju biljaka. Predloženo je da Sekcija za oplemenjivanje organizama organizuje naučni skup na temu genetičkih markera i MAS.
Glasanjem je dr Janoš Berenji, naučni savetnik Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, jednoglasno izabran za predsednika Sekcije za oplemenjivanje organizama Društva genetičara Srbije u narednom petogodišnjem mandatu 2006–2010.
Dr Saša Orlović, viši naučni saradnik za genetiku i oplemenjivanje šumskog drveta i direktor Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu iz Novog Sada, jednoglasno je izabran za potpredsednika Sekcije za oplemenjivanje organizama Društva genetičara Srbije u narednom petogodišnjem mandatu 2006–2010.
Novoizabrani predsednik dr Janoš Berenji izneo je predlog programa rada Sekcije za oplemenjivanje organizama u narednom periodu. Najvažnije aktivnosti su sledeće: (1) Ažuriranje članstva Sekcije; (2) Izrada web stranice Sekcije u okviru web stranice Društva; (3) Unapređenje komunikacije unutar Sekcije organizovanjem sastanaka po institucijama koje se bave oplemenjivanjem biljaka u našoj zemlji; (4) Uspostavljanje saradnje s Društvom selekcionara i semenara Srbije i organizovanje zajedničkih skupova; (5) Organizovanje III Simpozijuma za oplemenjivanje organizama; (6) Aktivno učešće na IV Kongresu genetičara Srbije; (7) Razmatranje mogućnosti za povezivanje sa sličnim društvima u inostranstvu; (8) Aktivno učešće u javnim raspravama povodom donošenja zakonskih propisa iz oblasti genetike i oplemenjivanja biljaka.
Predsednik Društva selekcionara i semenara Srbije dr Goran Drinić izrazio je spremnost ovog Društva za saradnju s našom Sekcijom i saopštio je odluku predsedništva Društva o zajedničkom organizovanju naučnog skupa. Dao je informaciju o časopisu „Selekcija i semenarstvo”.Na sastanku je izneta informacija o časopisu „Genetika” kao i o predstojećem simpozijumu pod nazivom „Genetički modifikovani organizmi – naučni, ekonomski i socijalni aspekti” koji će se održati 4–5. maja 2005. godine u Beogradu.